Bonbabe™

Fashion * Beauty * Life * Style

Vanille Galante. Hermes

2 min read

Vanilka, květinové tóny, dřevité tóny, kořenité tóny, koňak, tabák, kakao a bílé pižmo. Stylově evropský kořeněně balzamikový květinově vanilkový parfém parfuméra Jeana-Claude Ellena  a podle některých klame názvem. Kdo by očekával nálož vanilkové vůně, nepřijde si na své. Vanille Galante lznamená Erotická vanilka, přičemž slovo „galante“ se použito v jeho prastarém, eufemistickém smyslu pro označení potěšení z těla a lásky.

Parfém se otevírá nádherně hlubokým špinavým a opojným indolickým akordem ylang-ylang spojeným s kořeněnou lilií a vanilkovým akordem, který je napůl voda, napůl krém. V auře, kterou zanechává, voní ještě podmanivěji než z blízka.

Vanilka, plod květu orchodeje

Vanilka je zpočátku šeptavá, více v pozadí, ale stává se více neprůhlednou a těžší, později krémově bílá. Jak květinově-zvířecí tóny rozkvétají na lůžku ze santalového dřeva. Vanilka se poté stává hnědější, tmavší v barevné tonalitě a kožovitější, více se podobá vizuálnímu vjemu odvozenému z lesknoucího se sušeného vanilkového lusku s některými krystaly surového třtinového cukru. Sladká pálená pryžová fazeta ylangu propůjčuje diskrétní kouřovou intonaci. Lehký vzdušný pocit v pozadí podporuje tuto shodu.

Jak nevyhnutelná je vůně vanilky pro moderního parfuméra? Jean-Claude Ellena napsal v knize Vanilles et. Orchideje článek Osudný parfém vanilky, v originále „Un parfum fatal de vanille“ v knize Vanilles et. Orchideje, který editovala Marie-Christine Grasse. V tomto článku parfémář nakreslil kontrastní historické srovnání mezi vanilinem a přírodní vanilkou poukazující na marginalizaci, ne-li přímo možné vymizení absolutní vanilky ze současné parfumerie kvůli její astronomické ceně ve srovnání s vanilinem, aromachemikálií syntetizovanou Wilhelmem Haarmannem a prodávanou od roku 1880. Přesto na konci 19. století býval vanilin mnohem dražší než přírodní vanilka extrahovaná pomocí alkoholu („vanille naturelle alcoolée“). Autor uvádí cenu 2000 franků za kilogram za vanillin oproti 30 frankům za alkoholový extrakt z přírodní vanilky.

Protože Vanille Galante obsahuje přírodní absolut vanilky a cíleně vylučuje vanilin, můžeme o to více ocenit tehdejší poznámku parfuméra a chápat Vanille Galante především jako předmět luxusu. zdroj

Více ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.