Búrové – jediný bílý africký kmen

Na Africkém kontinentě jsou ještě roku 1880 tisíce malých afrických království, ale koncem století jich zbývá už jen 40. Jen čtyři z těchto království nejsou pod přímou evropskou kontrolou. Jediným bílým kmenem jsou Búrové, čítající kolem 30 000 potomků holandských osadníků.

Koncem 30. let 19. století založili Búrové neoficiální kolonii, kterou prohlásili za nezávislou republiku. Velká Británie uznala jeho nezávislost 17. ledna 1852, ale v roce 1877 názor změnila a pod záminkou pomoci nesoběstačnému státu transvaal anektovala. Anexi Búrové odmítli a v roce 1880 vypukla první búrská válka, která skončila o rok později. Velká Británie v mírové smlouvě užnala nezávislost Trasvaalu. Pod záminkou symbolického dohledu nad republikou Velká Británie hledala možnosti, jak území znovu ovládnout a tak v roce 1885 republika ustála další polooficiální pokus o ovládnutí území Brity.

Rozsáhlá ložiska zlata byla nalezena v roce 1887 na území Transvaalu a Svobodného státu Oranžska

Nález zlatých ložisek v roce 1887

Situace, která nakonec vyústila v druhou búrskou válku, v níž byli Bůrové poraženi, měla za příčinu nález rozsáhlých ložisek zlata na území Transvaalu a Svobodného státu Oranžska. Do země se totiž začali hrnout Britové z Kapské kolonie, aby se chopili příležitosti. Bůrové jim povolili vstup do země, ale neumožnili jim získat občanství a zavedli vysoké daně. Snaha Británie o zrušení daní a prosazení možnosti získání občanství navíc vyústil v krvavý masakr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *