Rozdělení Indie za cenu milionu mrtvých

V 18. století Britové přijdou na bohatý subkontinet do líhně myslitelů a vědců. Po staletích ho opouští jako jednu z nejchudších zemí světa. Bengálský hladomor v roce 1943 vyhladoví 3 miliony lidí, zatímco Británie buduje válečné potravinové rezervy.

15. srpna 1947 získávají Indové nezávislost a z původní britské kolonie se stávají dva státy: hinduistická Indie a muslimský Pákistán. Dva dny ale nikdo neví, kde končí a kde začínají hranice jednoho státu. Tyto dny jsou plné paniky a násilností.

Smrtonosná Radcliffova lidie

Britský právník Cyril Radcliffe (1899-1977), který v Indii nikdy nebyl, dostane za úkol zakreslit demarkační linii. O náboženských poměrech neví nic a k dispozici má jen zastaralé mapy a 40 dní na splnění úkolu a tak se 17. srpna pouští do práce.

Pro Británii je věc dokončena ve chvíli, kdy Radcliff odložil tužku ale pro miliony lidí žijící v kolonii začíná peklo. Každý se snaží dostat do té správné země. Přes sedm milionů muslimů prchá do Pákistánu, 7 milionů Hindů utíká na opačnou stranu. Na straně kolonie umírá 1-2 milionu lití. Těhotným byly jejich nenarozené děti vysekány z břich, na 75 000 znásilnili a mnoho z nich bylo znetvořených nebo dokonce rozčtvrcených. Opoti tomu vojáci ze země odešli se sedmi oběťmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *