Prvních 5 atentátů na Viktorii, královnu nedopatřením

Britská panovnice žiící v letech 1819-1901 byla svého času posledním potomkem sasko-kobursko-gothajské dynastie. Po té, co v roce 1837 zemřel i její strýc, král Vilém IV, zdědila teprve osmáctiletá princezna jeho trůn. Za dobu jejího vládnutí provedlo sedm atentátníků osm pokusů o atentát. Prvnímu atentátu v roce čelila v roce 1840, a přežila je všechny.

Prvním neúspěšným atentátníkem byl Edward Oxford (1822-1900) , kuchtík s maniakálním smíchem, toužící po zviditelnění a zapsání se do historie. Za poslední mzdu peníze osmnáctiletý atentátník koupí bambitky, střelný prach a připravuje se na historický počin. Hodlá se postavit k branám Buckinghamského paláce. Jak si usmyslí, tak udělá a ze vzdálenosti necelých pěti metrů vystřelí na královnu Viktorii i jejího nepříliš oblíbeného manžela pronce Alberta. Dvakrát mine, je shledán šíleným následně je léčen 25 let. Propuštěn je pod podmínkou, ale musí slíbit, že emigruje. Je tak stejně jako v pořadí druhý atentátník odeslán do Austrálie.

John Francis i hrbatý trpaslík John William Bean

o dva roky později, koncem května roku 1842, je druhým atentátníkem, kterému se útok na královnu Viktorii hned několikrát nepovede, dvacetiletý malý, snědý a nemocně vypadající darebák. Poprvé ani nevystřelí a uteče a podruhé vystřelí a mine. Je chycen a odsouzen k sedmi letům nucených prací v Austrálii. O několik týdnů později, 3. července 1842 další pokus o atentýt spáchá mladý, 120 centimetrů vysoký trpaslík. Po Viktorii vystřelí pistolí nabitou papírem s kousky tabáku. Jeho cílem bylo zajistit si život v luxusu díky pobytu v blázinci. Místo toho je odsouzen na 7 měsíců vězení.

O sedm let později

9. června 1849 vystřelí Wiliam Hamilton na královnu také z podobných důvodů jako trpaslík J.W.Bean. V pořadí třetího atentátníka je důvodem únava z života bez zaměstnání a zlepšení svojí situace vidí v pobytu ve vězení. Původně neoblíbená královna se postupem času stala hrdinkou národa a i po čtvrtém a pátém pokusu z pokusů o atentát těží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *