Viktorie, královna ze železa

V počátcích své vlády nebyla moc oblíbená. Na trůn, který královna Viktorie zdědila, zbyla. Atentáty, kterých bylo osm, jí vysloužily pověst hrdinky národa. Po prvním atentátu se odmítne schovat před světem a všude tam, kam spolu se svým choťem přichází, lidé provolávají “ Bůh ochraňuj královnu!“. Díky atentátům začala být královna Viktorie populární.

Druhý atentátních se pokusil o útok dvakrát. Poprvé když se rozhodl vystřelit na královnu během její projížďky nevystřelil. Přesto se Viktorie rozhodla vyjet na vyjížďku i další den. A tak má atentátník štěstí a při druhé příležitosti vystřelí, ale mine. Básnířka Elizabeth Barrttová-Browmingová o těchto událostech psala přítelkyni, že se lidé srocují u Buckinghamského paláce a číhají na královnu, protože chtějí být u toho, když se po ní střílí.

Čtvrtého atentátníka inspiruje první atentátník

Pár týdnů po třetím pokusu o atentát na královnu, který spáchal druhý atentátník, dvacetiletý John Francis, si budoucí čtvrtý atentátník v novinách přečte o příběhu prvního atentátníka Edwarda Oxfordova. Při svém pokusu je také neúspěšný a je vyslán za trest do Austrálie.

Šestý atentát

Jediný atentát, ze kterého si královna Viktorie odnese něco jiného než obdiv a podporu, spáchal Robert Pate (1819-1895), si 27. června 1850 vzal vycházkovou hůl a připojil se k davu čekající na panovnici před Buckinghamským palácem. Jakmile královna prochází okolo něj neváhá a bije královnu Viktorii hlava nehlava. Přes modřiny, monikl a jizvy trvá královna na tom, že večer navštíví operu. Každý přece musel vidět, že na svá zranění nedbá. Atentátník je za trest jako jediný z předchozích odeslán do Tasmániie na nucené práce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *